עבודות חיפוי קרמיקה למטבח

החיפוי הטוב ביותר למטבח שלכם – אריחי קרמיקה למטבח או חיפוי זכוכית למטבח

במאמר זה נתמקד בבחירה נכונה והכדאית לכם, בין קרמיקה למטבח וחיפוי זכוכית למטבח. ננסה להבין למה ישנם אנשים רבים המעדיפים דווקא קרמיקה ולמה אחרים בוחרים בזכוכית. מה יותר עמיד, מה יותר יקר, מה יותר יפה ומה מהם יותר נוח לשימוש, קל לניקוי ופחות סופג ריחות או לכלוכים.

חשוב לדעת כבר מהתחלה, שחיפוי קרמיקה למטבח לא בהכרח יהיה זול יותר מהזכוכית וכך גם להפך… פרמטר המחיר, נתון לשינויים לפה ולשם. תלוי בסוגי הקרמיקה והזכוכית כמובן, ובנוסף גם ברצף, קבלן או שיפוצניק המבצע את עבודות החיפוי במטבח שלכם. זה יכול להיות רצף מקצועי שהזמן שלו שווה הרבה כסף, (ואם כך, אתם תקבלו תוצאה מבריקה ויפה לעין), וזה יכול להיות גם שיפוצניק מתחיל ביותר, שיעשה לכם מחיר נמוך , רק כדי לסגור את
העבודה ולהתפרנס מכל הדברים האחרים שבשיפוץ. אז כשסיימנו עם ההקדמות והבנו את צעדינו הראשונים בנושא זה, נוכל לעבור לשאלה הראשונה – איך לבחור נכון בין החומרים לפני הרכישה וההתקנה ? ולשם כך , עלינו לברר קודם את הטיב בקרמיקה למטבח ולאחר מכן, את היתרונות בחיפוי זכוכית למטבח. נתחיל מחיפוי בקרמיקה – שיטה נפוצה יותר ומקובלת על ידי הרוב, לפחות ב-15 שנים האחרונות.


קרמיקה למטבחקרמיקה למטבח – יתרונות וחסרונות

קרמיקה למטבח זהו מרכיב חשוב בעיצוב המטבח שלכם, מבחינת ההיגיינה, המראה ומבחינה הפרקטית. מטרתו של החיפוי למטבח היא להגן על הקיר הנמצא מעל השיש (או משטח עבודה אחר) מספיגת לחות, ריחות ולכלוך שנוצר במהלך הבישול והטיגון במטבח. מבחינת העיצוב, מקשר חיפוי הקיר בין אלמנטים שונים בבטבח – כמו הארונות ומשטח העבודה שעשוי משיש או מעץ מלא למשל. חיפוי שנבחר בתיאום נכון וטעם טוב, יכול לסייע ביצירת מראה הרמוני, מאוזן ושלם באזור המטבח. היום קיים מגוון רחב ועשיר בסוגי הצבעים והצורות בתחום הקרמיקה למטבח, מגוון זה יאפשרו לכם לבחור בדיוק את מה שאתם צריכים, כדי להשיג יצירת מראה ייחודי ונאה, המסוגל להשתלב עם סגנון העיצוב שבחרתם ולשמש כאלמנט עיצובי ויצירתי בפני עצמו.

סוגי אריחי קרמיקה למטבח

בשנים האחרונות, עולם אריחי הקרמיקה התפתח מכל הבחינות, גם מבחינת הסגנון וגם מבחינה טכנולוגית. כיום,  מרבית האריחים לחיפוי, מיוצרים כך שחומר המשמש כבסיס האריח, וזיגוג המוסיף את המראה הסופי, נשרפים יחדיו בתנור אחד, משותף ומיוחד, וזאת בניגוד לתהליך המיושן – בו שני תהליכי השרפה מתבצעים בנפרד. עקב מודעות גדולה בשנים האחרונות, השימוש באריחי קרמיקה למטבח ומיקומים אחרים, הפך לנפוץ ומקובל יותר,  ולכן ירדו גם העלויות של חומרים אלו לטובת הלקוחות, לעומת המחירים שהיו בעבר.

קיים תיאור מגוון ורחב למונח "אריחי קרמיקה למטבח" הנה הסוגים הפופולריים שבהם:

אריחי גרניט פורצלן:

זהו הסוג הנפוץ והמבוקש ביותר בשוק הקרמיקה למטבח וקרמיקה בכלל. אריחי גרניט פורצלן, הם אריחים עמידים מאד אשר מתאימים לשימוש במטבח  (ולא רק למטבח) לעבודות ריצוף ולעבודות חיפוי הקירות. אריחי קרמיקה אלו מגיעים במגוון רחב של דוגמאות, צבעים, סגנונות עיצוב ומידות. אריחי גרניט פורצלן הם הדובדבן שבקצפת – בתחום אריחי הקרמיקה. המבנה הייחודי שלהם, עשוי משכבה אחת, ללא גלזורה כלל, והוא מבטיח עמידות גבוהה במיוחד בפני שחיקה פגיעה, ורמת איטום גבוהה במיוחד. פגע כלשהו בגלזורה של מרצפת קרמיקה רגילה, נראה מרחוק בגלל חשיפתה של השכבה התחתונה. בגרניט פורצלן אין הפתעות מסוג דומה, משום שהם מורכבים רק משכבה אחת בלבד, וכך לכל רוחבם ואורכם. אריחים אלו מיוצרים ברמת דיוק גבוהה, המאפשרת התאמה מעולה ביניהם בזמן ההדבקה/ ההרקבה, עם רווחי רובה מינימליים.

אריחי גוף מלא:

אריחי גוף מלא, או אריחי פול בודי (באנגלית) הם אריחים שעשויים מקשה אחת. כיום, בטכנולוגיה הקיימת, ישנם הרבה מפעלים אשר עושים שימוש מזערי בגלזורה שמוחדרת אל תוך גוף האריח, כתוצאה מפעולה זו, אריח פול בודי, רוכש בדיוק את אותו המראה העיצובי, אותו רוצים להשיג היצרנים. אריחי גוף מלא, הם אריחי קרמיקה איכותיים העשויים שכבה אחת עם מינימום ליטוש וזיגוג.

אריחי פורצלן מלוטשים:

אריחים אלו, מיועדים לשימוש כבד יחסית ואינם כוללים זיגוג, אלא מלוטשים. מתאימים למטבחים מסחריים או תעשייתיים. אחרי תהליך הליטוש, האריח נעשה מבריק, הדומה למשטח מראה מהודר ומיוחד. תהליך הליטוש הופך את האריח לבעל עמידות גבוהה הרבה יותר לשחיקה, וגם משפר את כושר האטימות שלו פי כמה וכמה ביחס לאריחים אחרים.
אריחי גרניט פורצלן מלוטשים, עמידים אפילו בפני כימיקלים, וזו היא הסיבה העיקרית, בגללה הם מתאימים מאוד לריצוף מבנים תעשייתיים, מפעלים (ביניהם מפעלי מזון ומפעלי תרופות שונים), מוסדות חינוך, מטבחים, מסעדות, מוסכים, קניונים וברכות שחייה.

חיפוי זכוכית למטבח במקום קרמיקה למטבח

חיפוי זכוכית למטבח זהו ענף מודרני וחדשני, המוסיף למטבח שלכם אופי, יופי, סגנון ויצירתיות. חיפוי זכוכית למטבח, זהו הטרנד העכשווי ביותר, אותו תוכלו להעניק לעצמכם בהשקעה שמעט חורגת מתקציב חיפוי רגיל בסוג פשוט של קרמיקה.

חיפוי זכוכית למטבח חדש או למטבח ישן במקום קרמיקה למטבח

חיפוי זכוכית למטבח יכול להתאים לכל מטבח שברשותכם, גם כאשר הנכם עומדים בפני הרכבתו של מטבח חדש, וגם אם ברצונכם לחדש ולשדרג את המטבח הישן שלכם. ישנם מגוון דרכים ואפשרויות לשילוב בכל סוג של מטבח את הזכוכית חיפוי אותה תבחרו.

חיפוי זכוכית למטבח בשלל עיצובים במקום קרמיקה למטבח

אחת האפשרויות היא – זכוכית מודפסת, באפשרות זו תוכלי להזמין כל הדפס וכל תמונה שרק עולה בראשכם ישירות לתוך החיפוי מטבח שלכם. אפשרות שנייה היא זכוכית עם הטמעת בדים, קיימים מעל 180 סגנונות שונים ומגוונים של בדים.

חיפוי זכוכית למטבח – מבריק, אינו סופג ריחות וקל מאוד לניקוי כתחליף ל- קרמיקה למטבח

מטבח בו מורכבת זכוכית חיפוי, לא רק נראה יפה ועשיר, אלא הוא גם נוח לניקוי ועשוי מיחידת משטח אחת שלמה, המונעת כניסת לכלוך לחריצים. בנוסף, הזכוכית של חיפויי המטבח היא זכוכית מחוסמת בעובי של-6 מ"מ והינה בטיחותית מאוד, במידה והיא מותקנת ברמת גימור ודיוק מושלמים. ניתן לרכוש חיפויי זכוכית לא רק למטבח, אלא לכל פינה בביתכם אותה תרצו לחפות, כמו למשל – חיפוי קיר השרותים, המקלחון  או האמבטיה , חיפוי הקירות בסלון או פינת אוכל, ובכל מקום אחר בו תרצו להציב זכוכית יפה.

לסיכום –  אז מי בוחר קרמיקה למטבח  ומי בוחר חיפוי זכוכית למטבח

לאחר שראינו את היתרונות של שתי אפשרויות החיפוי, הובהר לנו, כי אין כאן בחירה טובה יותר או טובה פחות. וזאת מהסיבה  הפשוטה כי – שתי הבחירות יכולות להיות נכונות בסיטואציה כזו או אחרת. הכל תלוי בסיטואציה בה נמצא בעל הדירה, בה מתבצע שיפוץ המטבח והחיפוי.

למשל: אם בעל הדירה שמשקיע בשיפוץ מעוניין לחסוך כמה שיותר כסף, במקרה ושיפוץ הדירה נעשה למטרות השקעה ושכירות לדוגמה, אזי , סביר להניח שהוא לא יהיה מעוניין להשקיע כסף בחיפוי זכוכית למטבח משום שבדרך כלל חיפוי כזה יעלה לו יקר מדי, מה שלא יהיה כדאי לו מבחינת ההשקעה בדירה.
דוגמה נוספת היא: לאדם שמשפץ את הדירה לעצמו, אחרי חתונה, או מעבר לדירה החדשה למשל, וברצונו להשקיע בדירתו כך, שהדירה תהיה בעלת מראה ייחודי ומותאם לאופי בעליה. כמובן שבמקרה כזה, הסיכויים  שבעל הדירה יבחר בחיפויי זכוכית יקרים, יהיו גבוהים מאשר בדוגמה הראשונה.

קרמיקה למטבח או חיפוי זכוכית

לא תמיד זהו עניין של מחיר. לעתים, בחירתם של המשפצים מראה דווקא על הקרמיקה ולאו דווקא על חיפוי זכוכית. מבחינם קרמיקה מסוימת, יכולה להיחשב להרבה יותר יפה מכל סוג של זכוכית, וזו תהיה הבחירה הטובה ביותר שלהם. כמו כן, לא תמיד זכוכית תעלה לכם פחות מקרמיקה: יש אריחי קרמיקה למטבח קטנים ונדירים מאד, שרק עבודות ההדבקה עם אריחים אלו, יכולות להגיע למחיר של-200 עד-350 ש"ח למטר וגם מעבר לזה.
בנוסף יש לקחת בחשבון את עלויות הקרמיקה עצמה, אשר משתנות מסוג אחד לסוג אחר של הקרמיקה.
וכך תגיעו לסכום שעלול לעבור את העלות של חיפוי זכוכית ואפילו חיפוי בסוגי שיש זולים למיניהם.

בכל מקרה, כשאתם מחליטים לחפות מקום כה חשוב כמו המטבח שלכם, הקפידו לקחת רק בעל מקצוע טוב ואיכותי. בקשו ממנו לראות את העבודות שהוא ביצע במקרה ויש כאלה באזורכם, ואל תהססו לנסוע גם מחוץ לאזורכם במידה והמבצע יאמר לכם שעבודותיו נמצאות שם. בנוסף, בקשו מבעל המקצוע המבצע את העבודות חיפוי אצלכם, לספק ולהשתמש אך ורק בחומרים בעלי תו תקן. ואל תחשבו פעמיים אם יציע לכם לשלם 20 או אפילו 30 אחוז יותר עבור חומרים אלו.