שיפוץ דירה

רבים מאיתנו בוחרים לשפץ את הדירה שלהם או את העסק, לשדרג, לחדש ולהתאים את המקום כך, שיתאים לצרכים האישיים שלנו ועוד. בהרבה מקרים ניתן לשפץ גם כדי להימנע מרכישת דירה חדשה, מה שנותן אפשרות לחסוך הרבה כסף. שיפוץ דירה הוא פרויקט גדול, ארוך ומורכב מאוד שדורש ניהול מקצועי וסבלנות רבה. אם אינכם שייכים לתחום השיפוצים, בנייה או העיצוב, תצטרכו להתייעץ במומחים כאלה במהלך השיפוץ. נכון שתחום השיפוצים זהו תחום הרבה יותר פשוט מעריכת דין למשל בעיני אנשים רבים, אבל טעות גדולה לחשוב שזהו תחום פשוט ושכל אחד יוכל להבין בקלות את כל שלבי העשייה אותם יצטרך לבצע כדי ליזום את השיפוץ בדירתו.

במילים אחרות, שיפוץ דירה זהו אתגר לא פשוט גם אם יש לכם טעם טוב וידיים של הנדימן לא רע. כל מי שחווה לפחות פעם אחת בעבר חוויית שיפוץ דירה או כל מקום מגורים אחר, יודע שתהליך של השיפוץ (במידה והוא לא בנוי נכון) מסוגל לגרום לחילוקי דעות ואפילו למריבות בחלק מהמשפחות. וזה הגיוני. משום שלכולנו יש טעמים שונים והבדלים ברצונות ושאיפות בכלל.  לכן, הכנו לכם את המדריך הקליל והמקוצר הזה ובתוכו רשמנו – מה כדאי ומה לא כדאי לכם לעשות  כדי לעבור את השיפוץ בצורה נעימה ולשמור על שלום בית.

שיפוץ דירה

שלבים לשיפוץ הדירה

לפניכם שלבים ראשוניים והכרחיים ביותר לביצוע שיפוץ ייסודי ומסודר בביתכם. אנא קראו את כל המאמר בעיון ונצלו את המידע הזה לטובתכם. מאמר זה נכתב עבורכם הלקוחות שלנו וגולשים שהגיעו לאתר זה בדרכים שונות. ניתן להרחיב עוד ועוד בנושא "שיפוץ דירה" ואת זאת נעשה במאמרים שיתפרסמו בקוב באתר ובמדור זה.

שיפוץ דירה – בחירת שיפוצניק או קבלן שיפוצים

לפני שניגש להסבר "איך בוחרים את הקבלן או השיפוצניק לשיפוץ ביתכם", נברר תחילה מה אומרים לנו המושגים כמו "שיפוצניק", "קבלן שיפוצים", "חאפר". קבלן שיפוצים – הוא אדם שרשום ברשם הקבלנים תחת הסיווג 100 – (בנייה)  131 – (שיפוצים)  או – 135 – (הרחבת מבנים). בארץ ישנם הרבה "קבלנים" שמספרים שהם קבלנים רשומים, אך למעשה הם רשומים בסיווגים לא רלוונטיים לשיפוצים ומשתמשים ברישום תחת קטגוריית רישום אחרת לחלוטין שאינה קשורה באופן ישיר לשיפוצים. לדוגמה – מי שרשום כקבלן אינסטלציה או חשמל, לוקח על עצמו גם עבודות הריסה, בינוי ושיפוצים כלליים.  שיפוצניק – אדם שמבצע עבודות שיפוצים שונות אך אינו קבלן רשום בסיווג המתאים או שאינו רשום כלל ברשם הקבלנים. חאפר – אדם המעוניין בכספכם בלבד. לא במיתוג עצמי, לא בסיפוק רצונותיו של הלקוח ולא במתן שירות אמין ואיכותי לצורך התקדמות וצבירת לקוחות איכותיים. בדרך כלל זהו אדם שהוא לא מקצועי כלל, ואינו ישר.

שימו לב: לא יהיה נכון מצידכם לשפוט קבלן רק לפי הנייר שבידו. ולא נכון לחשוב שרק קבלן שיפוצים רשום יוכל לספק לכם עבודה איכותית ויחס אישי. במקרים רבים קבלנים טובים, אמינים ואיכותיים ביותר, הם דווקא שיפוצניקים בעלי צוותים שאין להם רישום כלשהו ברשם הקבלנים כלל. התייעצו עם שכנים, קחו המלצות מחברים ומקרובי משפחה, השתמשו באתרים שאוספים חוות דעת על קבלנים ושיפוצניקים והכי חשוב – תמיד, לפני שתבחרו את המשפץ שלכם, תראו את העבודות שביצע השיפוצניק לו אתם חושבים לתת את המפתח מדירתכם.

הכנת תוכנית לפני שיפוץ דירה

עוד לפני תחילת השיפוץ, תדאגו להכין לכם תוכנית שיפוץ ברורה ולא לגבש אותה תוך כדי ובזמן העבודה. זה לא ימנע תוספות או שינויים לגמרי ובאופן מוחלט, אך בהחלט יוריד את הסיכויים לחרוג יותר מדי ממה שתכננתם לבצע בפועל.  רצוי מאוד שתבינו ש כל תוספת או שינוי מהותי, ייקח זמן וגם כסף.

השיפוץ כמובן יכול להיות חלקי ויכול להיות גם מקיף מאוד. חשוב מאוד לבדוק ולהחליט מה תהיה תכנית השיפוץ כבר לפנמי תחילת השיפוץ בפועל. לחשב את שלבי העבודה ואת סדר העדיפויות וכדומה.

שיפוץ דירה – הצעת מחיר מקבלן שיפוצים

אל תסתפקו בהצעת מחיר אחת. קחו מספר הצעות מחיר לפחות 3-4 מקבלנים או שיפוצניקים שונים, רצוי כאלה אליהם הגעתם בהמלצות מאנשים או אתרים מוכרים. לא תמיד נכון יהיה מצידכם לבחור בשיפוצניק הזול ביותר. למרות שמצד שני, לא בהכרח כל מה שהכי יקר הוא הכי טוב בדרך כלל. הרגישו את הבנאדם שעומד מולכם.

הוא יכול להיות הכי מקצועי ויחד עם זאת נצלן, חמדן ולא מתחשב. הוא יכול להיות בעל מקצוע טיפה יותר מבינוני אבל עם רצון ענק לתת שירות טוב ואמין ללקוח שלו. כל שיפוצניק יכול לבקש מחיר ראוי לשיפוץ לפי הסטנדרט שהוא נותן ולפי היבטים נוספים אותם הוא לוקח בחשבון. חשוב מאוד וכדאי להזכיר לקבלן או לשיפוצניק שלכם להכניס להצעת המחיר את הסכום הסופי – מה שימנע ממנו אח"כ לבקש מכם תוספות שונות. רצוי שיצוין בכתב ברור בהצעת המחיר , הסכום הסופי שאינו כולל תוספות אשר אינן מופיעת בפירוט הצעת מחיר. אם תרצו בתוספות נוספות , הקבלן יתבקש לבצע אותן אך בתוספת תשלום נוסף למה שסוכם בהצעה.

תקציב שיפוץ דירה

עוד לפני שתחשבו על "מה משדרגים ועל מה מוותרים" עליכם לקבוע את סכום הכסף שתרצו להשקיע בשיפוץ דירתכם ורצוי מאוד שסכום זה יהיה סכום סופי ביותר.
כך תוכלו להימנע מקונפליקטים רבים, לחסוך הרבה כספים ולא להיסחב אחר פיתויים אינסופיים אותם יציע לכם קבלן שיפוצים במהלך השיפוץ. חשוב מאוד שתקבלו החלטה ותדעו כמה כסף אתם מוכנים להוציא על השיפוץ ומהו הקו האדום שלכם מבחינת ההוצאה הכספית. חשוב מאוד להבין, שבמהלך בניית התקציב תצטרכו לקחת בחשבון חריגות מהזמנים, תוספות (ורצונות) שצצות במהלך כל שיפוץ והוצאות בלתי צפויות נוספות שיכולות להגיע גם עד 25% מהתקציב שהגדרתם לעצמכם.

הוסיפו סכום זה לתקציבכם, ותקבעו את התקציב "הסופי" לאחר שתפגשו את כל בעלי המקצוע הנדרשים ותקבלו מהם הצעות מחיר מדויקות וחתומות. רצוי מאוד וכדאי למנוע חריגה מהתקציב שלכם, שעלולה להפתיע אתכם עקב הערכת זמני העבודה של קבלן שיפוצים או בעלי מקצוע אחרים כמו נגר, רצף, חשמלאי, אינסטלטור או מרכיבי הדלתות למשל. את החריגה תוכלו למנוע בעזרת סעיף ברור ומדויק בחוזה שלכם, בו תדרשו מהקבלן לשלם קנס על עיקובים וחריגה מלוח הזמנים.

ניהול התקציב והתשלומים במהלך שיפוץ דירה שלכם

ניהול התקציב במהלך השיפוץ נעשה עם רצינות יסודיות ודייקנות. טבלה ברורה ומסודרת תוכל לשמש אותכם למטרה חשובה זו ולמנוע לכם הרבה כאבי ראש מיותרים. בטבלה תוכלו לעדכן את כל העלויות הצפויות, הצעות מחיר של כל בעלי המקצוע, תשלומי המסים וגם פעולות שלא ממש נכללות בשיפוץ כמו שדרוגים או תיקונים שאינם צפויים כלל, עלויות הובלה, ניקיון לאחר השיפוץ וכדומה.

אתם בטח לא תשמחו לגלות שבעל המקצוע או הקבלן המשפץ את ביתכם ברח עם כספכם ולא גמר את העבודה. לכן, כדי למנוע סיטואציות כמו זו, תצטרכו לחלק את התשלום לחלקים בהתאם לשלבי עבודה המתבצעת בפועל ולשלם סכום מסוים לאחר סיום כל שלב ושלב של השיפוץ. אל תשלמו מראש לשיפוצניק שלכם, גם אם אתם סומכים עליו בעיניים עצומות. שלמו רק על החומרים וההוצאות של מבצע העבודה בדירתכם לפני תחילת השיפוץ.  ואת שאר הסכום חלקו לתשלומים כנ"ל.

משפצים דירת יוקרה, וילה, או דירה פשוטה אבל משקיעים מהלב?
הגעתם למקום הנכון, פנו אלינו להצעת מחיר מיידית – וקבלו הצעה הערכתית כבר תוך 24 שעות מרגע פנייתכם.
נוכל לתת לכם הצעה הערכתית בלי להיות במקום המדובר בו יתבצע השיפוץ, ולאחר מכן להגיע למקום ולדייק במחיר.
התקשרו עכשיו ותיהנו מיחס אישי וליווי מקצועי ביותר במהלך כל העבודה ואחריה – 055-8824805 אבשלום מיכאלי א.מ. שיפוצים.